Základní typy bytových jader

Typy bytových jader

Předtím, než se pustíte do rekonstrukce, je dobré zjistit, jaký typ bytového jádra máte právě Vy ve Vašem bytě. Jeho konstrukce samozřejmě bude ovlivňovat možnosti změny dispozice protože přilehlé panely určují maximální možné rozměry a půdorys koupelny a tím pádem i uspořádání zařizovacích předmětů. Důležitým prvkem je umístění stoupaček s vodou, odpady a vzduchotechnikou. Základní typy jader je možné označit písmeny, přičemž tvar písmene značí příčky, které je možné vybourat, případně posunout a znovu postavit.

Níže představíme 4 základní typy, některé z nich jsou v panelových domech řešeny také jako průchozí přes WC nebo do kuchyňského koutu.

Jádro typ T

Jádro je umístěno mezi 3 panelové stěny a s výjimkou posunutí přední stěny směrem do chodby, není jiná změna dispozice možná. Jedinou možností, jak stávající koupelnu alespoň trochu zvětšit, je vybourání stěn jádra, vyrovnání panelových obvodových stěn a jejich obklad – tímto krokem lze získat 5 – 10 cm prostoru. Jako jediná dispoziční změna je případné propojení koupelny s WC.

Jádro typ E

Tento typ se vyskytuje u bytů, kde sousedí s velkou předsíní čtvercového půdorysu. Rekonstrukce je omezena pouze jednou pevnou panelovou stěnou. V závislosti na dispozici okolních místností je možné změnit rozměry koupelny v podstatě do všech směrů.

Jádro typ H

Na zadní stěně bytového jádra je zavěšena kuchyňská linka a tady je potřeba při nové výstavbě počítat se sílou stěny 100mm nebo s použitím speciální závěsné konstrukce. Prostorová dispozice umožňuje zpravidla pouze spojení koupelny s WC a v případě, že je před stěnou s dveřmi v chodbě trochu místa, je možné rozšířit koupelnu směrem do chodby.

Járo typ F

Typ podobný variantě H ale přední stěna s dveřmi bývá panelová a tím pádem neumožňuje zvětšení koupelny směrem do chodby. Podle dispozice bytu je ale možno koupelnu rozšířit směrem vpravo na úkor ostatních prostor, ve většině případech bývá vpravo chodbička.
Typů bytových jader se vyskytuje v bytových domech samozřejmě mnohem více, některá jsou průchozí přes WC, jiná jsou průchozí koupelnou z chodby do kuchyně ale většina bytových jader vychází z těchto základních typů.

V případě, že se rozhodujete pro rekonstrukci bytového jádra ve Vašem bytě, neváhejte nás kontaktovat a zeptat se na vše, co vás zajímá nebo si domluvte nezávaznou konzultaci.